top of page

En iyisini yapın.

Güncelleme tarihi: 26 Eyl 2019Her ne yapıyorsanız,faaliyet konunuz her ne olursa olsun,nihai çıktılarınız benzersiz nitelikte ve olabildiğince yüksek kalitede olmalı.


Peki neden ?


Mevcut piyasa koşulları ve daralan ticaret hacmi göz önünde bulundurulduğunda yeni oyuncuların, ürünleri için piyasada talebi yaratma sürecinde en fazla baskı altında kaldıkları unsur , sundukları ürün ve hizmetlerin fiyatlaması sürecidir.


Piyasada yer alan yeni veya eski , küçük veya büyük birçok oyuncunun talep yaratmak veya mevcut talebi karşılamak amacı ile sunduğu ürün/hizmetlerin ortalama fiyat skalası, tüm firmalar için belirleyici olur ve bu skalanın kılavuzladığı fiyat aralığı baz alınır.


Ancak görülen odur ki, ister piyasa ortalaması , isterse ortalamanın altında bir değer belirleyin bu sizin, yeni bir oyuncu olarak piyasada beklediğiniz oranda pay almanızı sağlamada tek başına yeterli bir kriter olmayacaktır.


Yatırım maliyetlerini karşılayacak kadar uzun süredir piyasada varlığını sürdüren iri cüsseli aktörlerin , ürün/ hizmet fiyatlamalarında aşağı yönlü hareket kabiliyetleri sizden daha fazla olacaktır.Her yeni indirim kararınız karşısında aynı eksende refleks bir tepki ile karşılaşacağınız gibi , hiç istemesiniz de kendinizi , büyük oyuncuların sizi oyundan çıkarmalarına zemin hazırlayacak akla ziyan bir fiyat savaşı içerisinde bulabilirsiniz.


Örnek verdiğimiz bu rakiplerinizin uzun süre aynı piyasada marka niteliğiyle faaliyet göstermeleri, yatırımlarının artık kazanç sağlayan entegre bir yapıya ulaşması ,daha likit olmaları ve piyasa rekabet oyunlarında tecrübe kazanmış olmaları (hatta oyunun kurallarını çoğunlukla onlar belirler )nedeni ile fark edemeyeceğiz strateji ve piyasa bağlantılarına sahip oldukları gerçeği her daim aklınızda bulunmalı.


Burada amaç yeni girişim fikirlerini baltalamak değil elbet ; Yazının başlığında atıfta bulunmaya çalıştığımız , ürün veya hizmetin piyasada karşılığı bulmasını sağlayacak çarpanlara odaklanmak...


Nitelik ,kalite ve benzersizlik gibi özellikler sizi ve faaliyetlerinizin çıktılarını farklılaştırarak , rakiplerinizin büyüklüğünü ve bilinirliğini sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.


Burada şu ayırımı iyi yapmak gerekiyor ; müşteri segmenti...


Eğer kalite ve nitelik eşiği yüksek ürün/ hizmet sağlayıcısı olacaksanız, her tüketicinin müşteriniz olması beklentisinden uzak olmalısınız. Yönetebileceğiniz, talep ve ihtiyaçlarına eksiksiz ve beklenilen en iyi kalitede karşılık verebileceğiniz bir gelir/ müşteri kitlesine odaklanmanız.


Diğer taraftan belirli bir segmenti hedef alıyorken , daha fazla müşteriye ulaşmak için mevcut ürünlerde daha düşük fiyat uygulamasını kullanıyorsanız , müşteri kitlenizin değişimini de göze alıyorsunuz demektir. Şöyle ki ; sezon ortasında ciro beklentisi ile indirim kararı alırsanız, indirim öncesi satış yapmış olduğunuz ilk müşterileri gruplarının , ürünlerinize ve kurumsal kimliğinize karşı güveninin de sarsılma ihtimali de mevcuttur ki kurumsal anlamda zor edinilen güven unsurunun , kısa süreli ve anlık kazanç politikaları nedeni ile yitirilmesinin akla yatkın bir izahı yoktur . An gelir sezon ürünlerinizi satabilmek için , sezon sonlarını beklemek durumunda kalırsınız.


Mevcut gelirinizi arttırmak için kalite/ benzersizlik kriterlerine yoğunlaşarak bu eksende nasıl bir katma değer yaratıp , nasıl bir strateji izleyeceğinize odaklanmalısınız.

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


Yazı: Blog2_Post
bottom of page